phar
10 آذر 1401 - 14:09

بازسازی مدارس فرسوده ۱۳۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

معاون سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: ۲۰ هزار مدرسه و ۱۰۸ هزار کلاس درس فرسوده در کشور داریم که برای بازسازی این مدارس به ۱۳۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، مجید عبداللهی امروز در بیست و چهارمین جشنواره خیران مدرسه‌ساز استان قزوین که در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: 20 هزار مدرسه و 108 هزار کلاس درس فرسوده در کشور داریم که برای بازسازی این مدارس به 136 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی اضافه کرد: یکی از طرح‌های مهمی که امسال داشتیم، استانداردسازی گرمایش مدارس است که در استان قزوین فرآیند استانداردسازی وسایل گرمایشی مدارس تقریباً تمام شده است. امسال یک رقم مناسب در این حوزه به اداره‌کل نوسازی مدارس استان قزوین تزریق شد و به نظر می‌آید که در حوزه استانداردسازی گرمایش مدارس نباید مسئله زیادی داشته باشیم.

عبداللهی ادامه داد: بنابراین چیزی که امروز در آن به صورت جدی مسئله داریم، مدارس فرسوده و مدارسی هستند که عمر بسیاربالایی دارند و همان‌طور که گفتم این معضل فقط مربوط به استان قزوین نیست، ولی شاید در استان قزوین تعداد مدارس فرسوده نسبت به جمعیت دانش‌آموزی آن بیشتر باشد.

وی همچنین از اختصاص 1600 میلیارد تومان اعتبارات جدید به سازمان نوسازی ظرف یکی 2 هفته آینده خبر داد و گفت: خوشبختانه دولت 2 هفته پیش توانست از محل بند 3 ماده 63 قانون بودجه 50 میلیون دلار را آزاد کند که منجر به تزریق 1600 میلیارد تومان به سازمان نوسازی خواهد شد و بخشی از این اعتبار صرف برطرف کردن نگرانی‌ها و گله‌های مردم در حوزه مدارس فرسوده می‌شود.

فقدان آبخوری و سرویس بهداشتی در مدارس پذیرفتنی نیست

معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتقادات نمایندگان مردم قزوین درباره نبود آبخوری و سرویس بهداشتی در برخی مدارس روستایی گفت: فقدان آبخوری و سرویس بهداشتی مدارس جزو مواردی است که اصلاً از مدیران استانی نمی‌پذیریم. همچنین نمی‌پذیریم که مدرسه‌ای سرویس بهداشتی داشته باشد و از این سرویس بهداشتی به صورت مختلط استفاده شود.

عبداللهی افزود: بنابراین وزارت آموزش و پرورش نمی‌پذیرد که مدارسی بدون سرویس بهداشتی در کشور وجود داشته باشد و اگر هم چنین مدارسی وجود داشته باشد، باید به سرعت بودجه برای تکمیل مدارس اختصاص داده شود و در این حوزه اعتبارات لازم را به اندازه کافی داریم. ضمن اینکه وزارت آموزش و پرورش اعتبارات این حوزه را سازمان برنامه و بودجه گرفته و در استان‌ها هم توزیع کرده است.

وی ادامه داد: بنابراین به هر تعدادی که مدارس فاقد سرویس بهداشتی داشته باشیم، برای تکمیل و تجهیز آنها تأمین منابع می‌کنیم؛ چون این موضوع جزو خط قرمزهای وزارت آموزش و پرورش است.

مدارس روستایی استان قزوین با فرسودگی شدید روبه‌رو است

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس هم در این جشنواره با اشاره به وضعیت نامناسب مدارس روستایی استان قزوین گفت: بسیاری از این مدارس در مسیرهای صعب‌العبور و بدون جاده و بدون هیچ‌گونه امکاناتی از جمله اینترنت هستند.

فاطمه محمدبیگی اضافه کرد: در، پنجره و سرویس بهداشتی در بسیاری از مدارس روستایی استان قزوین قابل استفاده نیستند و بیشتر مدارس ما در روستاهای قزوین کهنه شده یا سقف آنها در حال ریزش است. بسیاری از ساختمان این مدارس چون متعلق به دهه 60 هستند، بالای 35 سال قدمت دارند و قابل استفاده نیستند.

وی ادامه داد: با معضل فرسودگی شدید ساختمان مدارس روستایی در استان قزوین مواجه هستیم و حتی برخی از مدارس ما یک دستگاه چاپگر ندارند. طوری که معلمان ما باید به شهر بروند و سؤالات امتحانی را چاپ کنند تا شنبه بتوانند از دانش‌آموزان در روستاها امتحان بگیرند. ضمن اینکه معلمان ما باید 6 صبح از خانه راه بیفتند تا ساعت 9 صبح به مدرسه در روستا برسند.

محمدبیگی تصریح کرد: در حال حاضر در مناطق طارم سفلی، الموت شرقی و غربی، کوهین، آوج و ضیاء‌آباد بیشتر مدارس ما در راه‌های صعب‌العبور قرار دارند و از وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس انتظار داریم که از طریق رایزنی با وزارت راه و شهرسازی بودجه ویژه برای اصلاح مسیر این مدارس اخذ کنند.

نماینده مردم قزوین در مجلس افزود: متأسفانه در استان قزوین کار ویژه‌ای برای توسعه مدارس روستایی مشاهده نکردیم و در این حوزه گله‌مندی جدی داریم. با وجود اینکه 3 بار با وزیر آموزش و پرورش جلسه گذاشتیم و صحبت کردیم، اما حقیقتاً در یک‌سال گذشته فعالیتی در این حوزه ندیدم که باید این روند به سرعت تغییر کرده و اصلاح شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891666