phar
09 آذر 1401 - 13:56

فاجعه زیست‌محیطی در شهر ‌‌"باباحیدر"/ زباله‌ها در محیط رها شده‌اند

عدم وجود مدیریت اصولی پسماند یکی از مشکلات اصلی شهرستان فارسان به‌ویژه شهر باباحیدر است، مسئله‌ای که باعث بروز مشکلات فراوانی از جمله معضلات زیست‌محیطی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، عدم وجود مدیریت اصولی پسماند یکی از مشکلات اصلی شهرستان فارسان به‌ویژه شهر باباحیدر است، مسئله‌ای که باعث بروز مشکلات فراوانی از جمله معضلات زیست‌محیطی شده است.

 متاسفانه در این شهر با وجود امکانات به جای دفن اصولی و بهداشتی پسماند، زباله‌ها در محیط رها شده و حجم بسیاری از آلودگی زیست‌محیطی در این شهر ایجاد شده است، اگر این مشکل حل نشود با گذر زمان خطرات بسیاری برای مردم و محیط زیست آن منطقه ایجاد می‌شود .

سید هادی صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: موضوع پسماند در کل استان چهارمحال و بختیاری وبه تبع در شهرستان فارسان وجود دارد، لذا نیاز است که احداث کارخانه کمپوست مصوب شود تا بتوان مشکل زباله کل شهرستان را حل کرد.

فرماندار فارسان افزود: این مشکل تنها مشکل باباحیدر نیست مشکل کل شهرستان است که علت عمده‌ آن مساحت کم شهرستان فارسان و نبود زمین مناسب برای دفن زباله است.

 رهاسازی زباله در "باباحیدر" بدون دفن

وی با اشاره به اینکه براساس قانون، مسئولیت پسماند با شهرداری‌هاست و شهرداری و شوراها باید در برنامه سالیانه خود مدیریت پسماند را انجام دهند، گفت: ما به دنبال گرفتن مصوبه بودیم که کارخانه‌ای در شهرستان فارسان احداث و عملیات دفن زباله انجام شود، مجموعه‌ای آمدند و با شهرداری و شورای شهر فارسان به عنوان مرکز شهرستان وارد مذاکره شدند اما نهایتا حجم زباله تولیدی در شهرستان به اندازه‌ای نبود که سرمایه‌گذار بخش خصوصی با حمایت شهرداری کار را انجام دهد.

صالحی تصریح کرد: در اثر بی‌توجهی شهرداری بابا حیدر این حجم از زباله آنجا رها شده شهرداری باید امکانات اداری و ماشین‌آلات مانند لودر را آنجا ببرد و دفن زباله را مدیریت کند ما این کار را در بیدکل انجام دادیم و در حال حاضر هم شهرداری فارسان همین کار را انجام می‌دهد یعنی یک مرحله که زباله ریخته شد بولدوزر و دستگا‌ه‌های شهرداری زباله‌ها را دفن و آماده می‌شود تا لایه بعد اضافه شود و همین مرحله لایه لایه تکرار می‌شود تا مشکل اساسی حل شود اما شهرداری بابا حیدر فقط زباله‌ها را رها می‌کند و دفن وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در جلسه مدیریت پسماند شهرستان فارسان همه شهرداری‌ها را موظف کردیم که این موضوع را مدیریت کنند تا مشکل حل شود، گفت: دهیاری‌های بخش مرکزی در سایت بیدکل کار کردند زیرا سال‌ها آن‌جا کار نشده بود و محیط زیست را نابود کرده‌بودند.

صالحی مطرح کرد: امسال بخش مرکزی با محوریت بخشداری و دهیاری روستای بیدکل برنامه‌ریزی کردند و برای مجموعه دفن زباله فنس کشیدند و با امکانات خودرویی زباله‌ها را دفن می‌کنند، منتها زباله‌هایی که از سال‌های قبل بوده وضعیت نامناسبی را پیش آورده که باید برای آن‌ها فکر شود.

فرصتی دوباره به شهرداری باباحیدر / اعتباراتی که 5 سال خاک می‌خورند

فرماندار فارسان عنوان کرد: شهرداری‌ها نهاد عمومی غیر دولتی هستند، شورای شهر می‌تواند از شهردار سوال کند ولی در جلسه مدیریت پسماند به همراه معاون عمرانی استاندار از محل رها‌سازی زباله‌های باباحیدر بازدید کردیم امکانات خودرویی و پشتیبانی آنجا مناسب است.

صالحی عنوان کرد: ما مصوب کردیم شهرداری یک لایه خاک و یک لایه آهک بریزند و زباله‌ها را دفن کنند اما متاسفانه رها سازی زباله انجام می‌شود، مسئولیت این کار با شهرداری و شورای شهر است تا وضعیت بهبود یابد.

وی ادامه داد: اگر شهرداری وظیفه‌اش را انجام ندهد و مصوبات را اجرایی نکند ترک فعل برایش محسوب و به شورای حقوق عامه معرفی می‌شود که تاکنون 4 نفر را به این شورا به دلیل ترک فعل‌هایی که در زمینه‌های دیگر داشتند معرفی کردم اما به ایشان فرصت داده شده تا کار را انجام دهند.

صالحی افزود: این وضعیت نامناسب طی سال‌ها ایجاد شده و اگر کار دفن زباله انجام می‌شد این حجم آلودگی زیست محیطی را آنجا نداشتیم در سال 96 اعتباری به شهرداری فارسان داده شد تا مشکل دفن زباله را حل کند آن پول بعد از 5 سال هنوز سر جایش هست و کاری انجام نشد.

مشکل اجتماعی سبب عدم احداث کارخانه پسماند

وی تشریح کرد: در سال 99با پیگیری نماینده مجلس بنا بود یک کارخانه با حمایت دولت احداث شود تا زباله‌های شهرستان‌های اردل، کیار، فارسان و کوهرنگ در آن به صورت بهداشتی و فنی جداسازی و همچنین شیرابه وارد سفره‌آب‌های زیر زمینی نشود.

فرماندار فارسان ادامه داد: اما برای این کارخانه مشکل اجتماعی پیش آمد و هرجایی که برای احداث کارخانه پیشنهاد داده شد گفتند مگر اینجا زباله‌دان است و اجازه احداث این کارخانه را ندادند، اگر حساسیت اجتماعی نبود این کارخانه مشکل دفن زباله نیمی از جمعیت استان را حل می‌کرد بنابراین لازم است در بحث فرهنگ‌سازی و مقاومت‌هایی که ایجاد شده تلاش شود.

انتهای پیام/7540/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 890182